קידום לך תצטיין
קידום לך תצטיין - קורס פסיכומטרי

פסיכומטרי - על המבחן

הציון במבחן פסיכומטרי

הציון במבחן הפסיכומטרי נע בין 200-800 והוא יחסי לאוכלוסיית הנבחנים במבחן. את הציון מרכיבים שלושה ציוני ביניים בכל אחד מהתחומים, שנעים בין 50-150, כך למעשה הציון במבחן מורכב באופן הבא:

כמותי: 50-150, מילולי : 50-150, אנגלית : 50-150.

לא צריך להיות חד עין יותר מדי כדי לשים לב שגם חיבור 150 בשלושת הנושאים לא נותן 800, זאת מכיוון שמדובר גם כאן בציונים פנימיים יחסיים.

בגלל שתהליך קביעת הציון במבחן הפסיכומטרי מורכב יחסית, זמן ההמתנה עד קבלת הציונים הוא לא קצר ואורך עד 45 ימים מיום המבחן. הציונים מגיעים באופן אוטומטי לכל האוניברסיטאות וניתן על פי סימון בטופס ההרשמה למבחן הפסיכומטרי, לשלוח אותם אוטומטית גם למוסדות אקדמיים אחרים. במקביל לכך נשלח הציון לבית הנבחן או שניתן לראות אותו באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות והערכה על ידי ציון מספר תעודת הזהות ומספר האסמכתא (פתקית קטנה שמקבלים בסוף המבחן שמאשרת כי נבחנת בו מאוד מומלץ לשמור על פתקית זו).

הציון הפסיכומטרי תקף ל-7 שנים ובחלק מהאוניברסיטאות גם לכל החיים.

הציון היחסי במבחן פסיכומטרי

הציון היחסי במבחן הפסיכומטרי יוצר מצב בו חלקים קבועים של האוכלוסייה (כגון 5%) מקבלים ציונים השייכים לטווח ציונים מסויים (כגון מעל הציון 700), כך שככל שהציון גבוה יותר, מספר נבחנים קטן יותר זוכה לקבלו ולהפך. מרבית הנבחנים (כ-70% מהנבחנים) נמצאים בטווח האמצע של הציונים. לדוגמא:

כ-30% מהאוכלוסייה מקבלים ציון שהוא מעל ל-600 – זה אומר בקירוב 1 מכל 4 נבחנים.

כ-5% מהאוכלוסייה מקבלים ציון שהוא מעל 700 – זה אומר אחד מכל 20 נבחנים.

הציון הממוצע במבחן הפסיכומטרי נמצא באזור ה-540 וניתן לומר שכמחצית מהנבחנים נמצאת מעליו.

משמעות הציון היחסי במבחן הפסיכומטרי הוא שאין ניקוד קבוע עבור מספר תשובות נכונות ולא נכונות. הניקוד הכללי נקבע לאחר השוואות בין כלל הנבחנים ולשאר המועדים על פני טווח זמן רחב למדי. ההשלכה של עובדה זו היא שאין השפעה למבחן או מועד שהיה קשה יותר או קל יותר ובנוסף אין השפעה של אוכלוסיית הנבחנים באותו מועד על הנבחן היחיד. אם נרצה לתמצת זאת לשפה פשוטה יותר, ניתן לומר שהטיעונים: "היה מועד ממש קשה" או "כל מי שישב איתי בכיתה היו גאונים", אינם תקפים מכיוון ששיטת הציון היחסי מתקנת את המצבים הללו.

השלכות אלה של הציון היחסי במבחן הפסיכומטרי, משרתות נאמנה את מטרת המבחן, מכיוון שהן יוצרות מצב בו באופן עקבי, אחוז קטן וקבוע מהמועמדים ללימודים אקדמיים, מקבל ציונים החל מרף מסוים וכך מאפשר לפקולטות המובילות והמבוקשות ביותר לעשות סינון בצורה יותר מדויקת וביתר קלות על בסיס כמות המקומות הפנויים (המועט בדרך כלל) הקיימים בהן.

תלמיד קידום
אם זו כניסתך הראשונה לאתר יש להזין בשם המשתמש ובסיסמה את מספר תעודת הזהות שלך.