קידום לך תצטיין
קידום לך תצטיין - קורס פסיכומטרי

פסיכומטרי - על המבחן

המבחן המשולב

המבחן המשולב הוא מבחן פסיכומטרי שמטרתו להקל על דוברי אנגלית (ודוברי שפות נוספות). מבחינה צורנית משלבת הבחינה עברית ואנגלית, כך שבכל זוג עמודים כפול מופיע בצד ימין הנוסח בעברית ובצד שמאל תרגום מדויק של העמוד בעברית שמולו. היתרון במבנה זה נעוץ בעובדה כי ניתנת יכולת הבחירה בין השפות, והנבחן יכול להחליט לפתור נושאים שונים בשפה הנוחה עבורו. לדוגמא, פרק כמותי אפשר לפתור בעברית, ופרק מילולי לפתור באנגלית. בנוסף, מלים נבחרות בעברית מסומנות בכוכבית, ובתחתית העמוד ניתן להן פירוש בשפות רבות: אמהרית, גרמנית, רומנית, הונגרית, איטלקית, ספרדית ורוסית.

למי הבחינה מיועדת?
הבחינה מיועדת לתלמידים אשר האנגלית היא השפה הדומיננטית מבחינתם, כלומר הרמה באנגלית גבוהה יותר מאשר בעברית. נדרשת שליטה מלאה בקריאה באנגלית, ואוצר מילים נרחב. כמו כן, הבחינה מיועדת עבור תלמידים אשר לא מתקיימת בחינה פסיכומטרית בשפתם, ונזקקים לתרגום הנוסף הניתן בתחתית העמוד.

מתי נערכת הבחינה?
הבחינה מתקיימת במועדים אפריל ויולי בלבד.

מבנה הבחינה
מבנה הבחינה דומה לבחינה הפסיכומטרית בעברית. כמוה, גם כאן הבחינה כוללת שמונה פרקים, ולכל פרק מוקצבות 25 דקות.
בפרקי האנגלית אין כל הבדל והם זהים לאלו של הנבחנים בבחינה בעברית.
הפרקים הכמותיים מתורגמים מלה במלה מעברית לאנגלית.
הפרקים המילוליים מתורגמים לאנגלית, אך יש מספר הבדלים ביחס לגרסה העברית:

1. כל פרק מילולי מורכב מ- 27 שאלות:
*אנלוגיות: בין 8 ל-10 שאלות בפרק.
*השלמת משפטים: בין 6 ל-7 שאלות בפרק.
*היגיון: בין 6 ל-7 שאלות בפרק.
*הבנת הנקרא : 5 שאלות בפרק.

2. אין בפרקים אלו שאלות מילים וביטויים ושאלות החלפת אותיות(פטל).

מבחן יע"ל
זהו מבחן מיון בשפה העברית. המבחן מתקיים בתום הבחינה הפסיכומטרית וחייבים בו חייבים כל המועמדים לאוניברסיטה שהם בעלי תעודת בגרות ישראלית, אשר למדו בבתי ספר ששפת ההוראה בהם אינה עברית. הציון בבחינה בעברית יינתן בנפרד ולא ייכלל בציון הפסיכומטרי. הבחינה כוללת שני חלקים, החלק הראשון מורכב משאלות רבות ברירה: השלמת משפטים (מלה אחת) בעברית, ניסוח מחדש בעברית והבנת הנקרא בעברית, ואילו בחלק השני יש לכתוב חיבור על נושא נתון.

מבחן אמי"ר
מבחן זה הינו מבחן מיון בשפה האנגלית. רמת האנגלית חשובה עבור מי שמבקש להתקבל ללימודי תואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות השונות בארץ. מבחן אמי"ר מיועד עבור מי שאין לו ציון באנגלית משום שלא נבחן בבחינת הפסיכומטרי, או עבור אלו המבקשים לשפר את הציון שלהם באנגלית, לאחר שניגשו לבחינת הפסיכומטרי. הציון באנגלית קובע האם תידרשו לקחת קורסי חובה בשפה האנגלית במהלך התואר הראשון או שתוכלו להגיע לרמת פטור באנגלית. ציון של למעלה מ- 234 נקודות יהווה ציון מספק על מנת לקבל את הפטור באנגלית

הרשמה לבחינה
ניתן לרכוש ערכת הרשמה לבחינה המשולבת בחנויות הספרים המובחרות. הערכה כוללת חוברת הסברים, ובה בחינה לדוגמה. בנוסף, מומלץ להזמין ישירות דרך המרכז הארצי אוגדן בחינות משולבות לתרגול.
להורדת חוברת הדרכה לבחינה הפסיכומטרית המשולבת, ניתן להיכנס לאתר המרכז הארצי

התייחסות לבחינה המשולבת בקורס קידום אישי
קורס קידום אישי הינו קורס לבחינה הפסיכומטרית בעברית, אך מספק מענה לתלמידים אשר ניגשים לבחינה המשולבת. הבחינה המשולבת זהה כמעט לחלוטין לבחינה בעברית, וכל הידע המקצועי הנדרש לפתרון הבחינה מועבר בקורס.
קורס קידום אישי הינו קורס שמבוסס על "תכנית אישית" לכל תלמיד. ככזה, הוא כולל הכוונה אישית ותכנית לימודים מקצועית המותאמת לנקודות החוזק והחולשה של כל תלמיד, כך שגם תלמיד הנבחן בבחינה משולבת ייהנה מתכנית אישית ייחודית.
תכנית אישית עבור נבחן במבחן המשולב הינה תכנית המבוססת על היכרות עם מבנה הבחינה, והיא נבנית עבור נבחנים אלה בלבד! התכנית נבנית ע"י מדריך קידום אישי אשר הוכשר להכין לבחינה תלמידי בחינה משולבת, והיא כוללת הכוונה מקצועית המהווה גורם קריטי להצלחתם בבחינה ייחודית זו. בנוסף, קידום מעמידה בפני התלמיד המשולב 2 סימולציות משולבות מלאות, אותן יפתור לאורך הקורס בהתאם לתכנית האישית.

לסיכום, הבחינה המשולבת איננה בחינה המתאימה לכל אחד, ולכן על התלמיד להתייעץ עם מדריך קידום אישי שלו טרם ההרשמה לבחינה. ההיכרות עם הבחינה כפי שהוצגה בכתבה זו והעבודה עם התכנית האישית המתאימה, תביא למקסימום התוצאות גם בבחינה זו. בהצלחה!

תלמיד קידום
אם זו כניסתך הראשונה לאתר יש להזין בשם המשתמש ובסיסמה את מספר תעודת הזהות שלך.